Pianino: elektroniczne czy klasyczne?

keyboard-1154869_1280Zakup pianina jest obecnie procesem bardziej skomplikowanym niż kiedykolwiek. Dzieje się tak min. ze względu na postęp technologiczny, który nie ominął warsztatów produkujących instrumenty klawiszowe. Właśnie dlatego coraz częściej początkujący muzycy stają przed dylematem: klasyka czy nowoczesność?

Klasyczne pianino lub fortepian

Ozdobą większości bogatych XIX-wiecznych domów i dworów był fortepian lub mniejsze pianino. Umiejętność gry na instrumencie była „w dobrym tonie”, toteż młode panny i kawalerowie chętnie oddawali się temu zajęciu. Obecnie fortepiany i pianina spotyka się głównie w filharmoniach czy szkołach muzycznych, natomiast w domowym muzykowaniu używa się z reguły instrumentów elektronicznych. Wygoda nie idzie jednak w parze z jakością – zdecydowana większość profesjonalistów jest zdania, że dźwięk pianina elektronicznego nigdy nie dorówna brzmieniu klasycznego instrumentu. Istotną zaletą pianina jest też elegancki wygląd i trwałość. Muzycy grywający na różnych instrumentach podkreślają z kolei różnice w ciężkości klawiszy, chociaż w nowoczesnych pianinach cyfrowych coraz częściej obciąża się klawisze tak, by gra na nich jak najbardziej przypominała grę na zwykłym pianinie.

Pianino elektroniczne

Zaletą pianin elektrycznych i keyboardów, zwykle decydującą o wyborze tej opcji, jest rozmiar zapewniający wygodę i łatwość przechowywania. Istotna jest również cena – pianino zawsze jest dużym wydatkiem, a początkującemu muzykowi łatwiej jest uzbierać na prosty keyboard czy pianino elektroniczne. Jak wspomniano wyżej, różnice w ciężkości klawiszy między pianinami klasycznymi a cyfrowymi są coraz mniejsze, niemniej jednak fizyka klawiszy, wynikająca z przenoszenia siły młoteczkiem na strunę, nie jest odczuwalna w instrumentach elektronicznych. Podobnie rzecz ma się z pedałami – część pianin cyfrowych jest w nie wyposażona, do innych można je bez problemu dokupić, jednak różnica podczas gry jest wyraźna. W przypadku mieszkania w bloku lub ze współlokatorami instrumenty elektroniczne posiadają jeszcze jedną olbrzymią przewagę, czyli możliwość wpięcia słuchawek.

Co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od naszych oczekiwań, zasobności portfela i ilości miejsca w mieszkaniu. Osoby zainteresowane muzyką dostrzegą z pewnością bogactwo możliwości, jakie dają keyboardy czy bardziej skomplikowane pianina elektroniczne. Jeśli jednak planujemy zabrać się za grę na pianinie na poważnie, to warto rozważyć zakup lepszej klasy pianina cyfrowego, z ciężkimi klawiszami i wysokiej jakości pedałami. Jeśli dysponujemy dużą ilością miejsca i pieniędzy, można myśleć o zakupie fortepianu lub pianina – niektórzy ludzie kupują je po prostu w roli ozdobnego mebla, na którym czasem się „brzdąka”. Zakup takiego instrumentu wiąże się jednak z kosztami transportu i wniesienia do domu. Przy zakupie instrumentu elektronicznego trzeba z kolei zwrócić uwagę na akcesoria, takie jak zasilacz, stojak, gniazdo słuchawkowe czy podstawka na nuty.

Dodaj komentarz