Gitara elektryczna – jaką wybrać?

Mało kto wie, że pierwsza gitara elektryczna powstała z kawałków drutu, magnesów i innych tego typu elementów w latach 30. XX wieku. Jej prototyp stworzył George Beauchamp, by następnie Paul Barth skonstruował tzw. „The Frying pan”. Gitara elektryczna stała się prawdziwym hitem sprzedażowym i do dziś jest jednym z najpopularniejszych instrumentów na świecie. Nie można wyobrazić sobie muzyki rockowej czy metalowej, a także wielu innych gatunków, bez jej charakterystycznego brzmienia.

Jeśli i Ty jesteś miłośnikiem jej dźwięków i chcesz rozpocząć naukę gry oraz zakupić swój pierwszy sprzęt, przeczytaj ten poradnik. Pomoże Ci wybrać gitarę, która posłuży na długo i będzie dopasowana do Twoich potrzeb, wymagań i zainteresowań muzycznych. Wybór gitary elektrycznej nie jest łatwy, jednak dobry instrument przetrwa wiele. Nie warto więc wybierać tego z najniższej półki, a dołożyć trochę pieniędzy i kupić naprawdę porządny sprzęt. Można mieć wtedy pewność, że gitara pozwoli zagrać wiele wspaniałych utworów i towarzyszyć będzie przez długi czas.

Co należy brać po uwagę przy wyborze dobrej gitary elektrycznej? Oto kilka istotnych punktów, których nie możesz pominąć! Przeczytaj je i zastanów się. Dokładne przemyślenie tych kwestii zagwarantuje Ci doskonały wybór i sprawi, że staniesz się posiadaczem wspaniałego instrumentu, świetnie dopasowanego do Ciebie.

  • styl muzyczny – należy zastanowić się, do czego wykorzystywana będzie gitara. Różnią się one bowiem brzmieniem w zależności od przystawek i przełącznika. Trzeba precyzyjnie określić gatunek i styl, w którym ma się zamiar grać. Każdy model brzmi inaczej i każdy pasuje do czegoś innego. Początkujący gitarzysta może także wybrać gitarę, która sprawdzi się w wielu stylach, będzie ona jednak miała mało charakterystyczne brzmienie.

  • materiał wykonania: drewno, nie sklejka – drewno jest gwarancją nie tylko jakości, ale także odpowiedniego dźwięku. Gitary wykonane ze sklejki mogą szybko się zepsuć, wykrzywić czy zniszczyć. Warto więc zainwestować w gitarę, która wykonana jest z materiału świetnej jakości. Rodzaj drewna ma duży wpływ na brzmienie. Olcha jest najbardziej zbilansowana – zarówno tony niskie, jak i średnie oraz wysokie brzmią dobrze.

  • dodatkowy sprzęt – co jest potrzebne – wzmacniacz, okablowanie, dodatkowe efekty, kostki, nowe struny… To wszystko będzie z czasem konieczne, by grać coraz lepiej.

  • gitara nowa czy używana? – nowa gitara pociąga za sobą wyższe koszty ale także pewność, że nikt nie zepsuł jej wcześniej. Podczas zakupu gitary używanej trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników i skontrolować ich działanie: prosty gryf i jego dobre umocowanie, struny na odpowiedniej wysokości, stopień wyrobienia progów, ustawienie menzury, klucze gitary.

Można zakupić gitarę używaną, w sklepie muzycznym albo taką, która wykonana została na specjalne zamówienie i indywidualnie dopasowana do potrzeb. Wszystko zależy od finansów oraz tego, w jaki sposób zamierza się grać. Gra jedynie dla siebie nie wymaga bowiem aż tak dobrej gitary, jak na przykład ta na koncerty z dużą publicznością.

Dodaj komentarz