Oprócz tak chętnie słuchanych i powszechnych gatunków muzyki jak rock czy pop istnieją jeszcze inne, mające nieco węższe grono zwolenników. Artystów wykonujących muzykę elektroniczną, rocka progresywnego czy gotyckiego raczej nie usłyszymy w popularnych stacjach radiowych. Gatunki te, wraz z wieloma jeszcze innymi, reprezentują muzykę alternatywną, a więc niszową. Utwory skierowane są do znacznie mniejszej grupy odbiorców, przez co nie zawsze znajdują uznanie wśród powszechnej opinii. Źródeł tych brzmień należy szukać na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Na powstanie muzyki alternatywnej duży wpływ wywarły takie gatunki jak rock and roll czy rhythm and blues. Od lat osiemdziesiątych XX wieku coraz większą rolę odgrywała muzyka elektroniczna.
Fani rozmaitych gatunków składających się na ten rodzaj muzyki tworzą silną społeczność w Internecie. Piszą blogi i tworzą strony internetowe poświęcone w całości swoim ulubionym wykonawcom. Dyskutują też na forach, wymieniając się opiniami na temat nowych płyt czy minionych koncertów.
Chcąc przekonać się jak brzmią poszczególne gatunki muzyki alternatywnej, nie ma co liczyć na znane stacje radiowe czy telewizyjne. Tam nie usłyszymy piosenek, ani nie zobaczymy teledysków. Najlepszym źródłem informacji będzie w tym przypadku Internet. Wystarczy poszukać strony jednej z niekomercyjnych rozgłośni radiowych, a więc takich, które nie są nastawione na czysty zysk. Za główny cel przyjmują one prezentację dokonań artystów ze sceny alternatywnej, więc muzyka gra tu pierwsze skrzypce. Są to na ogół niewielkie rozgłośnie, skupione wokół jednej lub co najwyżej kilku osób. Audycje nadają niekiedy tylko przez kilka godzin w ciągu dnia.
Na szczęście fani muzyki alternatywnej nie są zdani tylko na radio internetowe. Mają wiele okazji, by posłuchać ulubionej muzyki na żywo. Służą temu liczne koncerty, a nawet kilkudniowe festiwale, podczas których swe dokonania prezentują przedstawiciele różnych gatunków sceny alternatywnej. Na tym tle wyróżniają się przede wszystkim festiwale poświęcone muzyce gotyckiej, ze względu na rzucające się w oczy przebrania i ostre makijaże fanów rocka gotyckiego czy gothic metal.
Muzykę alternatywną tworzą również wykonawcy grający niszowe utwory w stylu reggae czy też indie rock, którym to terminem określa się zwykle wykonawców niezależnych, związanych z różnymi gatunkami, a nagrywających albumy w mało znanych studiach.
Artyści grający reggae oddają brzmienie swych utworów dzięki użyciu takich instrumentów jak bas, perkusja i gitara. Często w tle słychać dźwięki wydawane przez trąbki lub saksofony. Korzeni indie rocka należy szukać w takich gatunkach jak punk czy punk rock. Bardzo ważny element sceny alternatywnej stanowi też muzyka elektroniczna. Charakterystyczne brzmienie zawdzięcza ona użyciu instrumentów, które wytwarzają dźwięki poprzez drgania elektryczne. Większość utworów dających się objąć pojęciem muzyki alternatywnej, odznacza się też bardzo specyficznymi tekstami, chcącymi przekazać słuchaczom coś więcej, niż tylko to, co wynika bezpośrednio z treści.