Taniec klasyczny – czy to odpowiednie zajęcie dla chłopca?

Taniec klasyczny – balet – to z pewnością marzenie niejednej dziewczynki. Kilku- i kilkunastoletnie damy marzą bowiem o tym, aby poruszać się po scenie i wyglądać jak prawdziwe baleriny. Uwagę młodszych i starszych dziewczynek przyciągają fantazyjne stroje, starannie wypracowane fryzury, dodające uroku i kobiecego powabu makijaże… Wydaje się, że świat baletu to prawdziwie damska kraina. Wiemy jednak, że taniec klasyczny bez baletmistrza pozostaje niepełny – po prostu wybrakowany. W dzisiejszych czasach to właśnie tańczący klasycznie mężczyźni mają szansę na karierę z prawdziwego zdarzenia. Jest ich bowiem mniej, wydają się więc być bardziej rozchwytywani przez reżyserów muzycznych i teatralnych przedstawień.

Choć rodzice mają wiele wątpliwości, co do posyłania swoich kilku- i kilkunastoletnich synków na lekcje tańca klasycznego, my w naszym artykule postaramy się udowodnić, że balet naprawdę potrafi być męski i satysfakcjonujący.

Wielu z nas taniec klasyczny kojarzy się z delikatnością – wysublimowanymi ruchami pełnymi gracji i wdzięku, uroczym uśmiechem na twarzy i tajemniczym spojrzeniem nieco nie z tego świata – wzrokiem, który wydaje się widzieć obrazy przeznaczone wyłącznie dla tańczącego artysty, inspirujące go i oferujące natchnienie. Zajęcia odpowiednie dla chłopców kojarzymy natomiast nierzadko z gwałtownością i aktywnością fizyczną, w której nie ma miejsca na delikatność, finezję i wysublimowanie. Czy nie jest to jednak stereotypowe postrzeganie i kategoryzowanie preferencji i przymiotów w związku z płcią? Bowiem – dlaczego nie moglibyśmy kojarzyć męskości właśnie z delikatnością? Czy przypisywanie przedstawicielom płci męskiej przymiotów, których podstawą jest gwałtowność i agresja nie stawia podwalin do kształtowania cywilizacji przemocy?

Bez względu na odpowiedzi na powyższe, nieco filozoficzne pytania, balet w żaden sposób nie odstaje od innych rodzajów sportu. Podobnie, jak piłka nożna, karate, siatkówka, bieganie czy koszykówka, taniec klasyczny zapewnia harmonijny rozwój tkanki mięśniowej i korzystnie wpływa na układ kostno-stawowy. Co więcej, balet pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała dziecka i zapobiega gromadzeniu się w organizmie patologicznych ilości tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie – otyłości tak popularnej w dzisiejszych czasach nawet w najmłodszych grupach wiekowych. Taniec klasyczny jest więc zupełnie pełnowartościowym sportem.

Balet posiada jednak zalety, których brak innym dziedzinom aktywności fizycznej. Właśnie dlatego, że taniec klasyczny zakłada delikatność, subtelność i finezję, uczy małych chłopców, że gwałtowność i agresja nie stanowią dobrego rozwiązania – nie wszystko musi być szybkie i przepełnione siłą. Ponadto, chłopcy regularnie przebywając w damskim towarzystwie, którego nie brakuje podczas lekcji baletu, uczą się, jak rozmawiać z kobietami. Poznają różnice i podobieństwa pomiędzy sobą a koleżankami. Obserwują je i naśladują ich spokój i sposób wzajemnego traktowania się. Dlatego też, naszym zdaniem – taniec klasyczny do wspaniała forma aktywności fizycznej przeznaczonej dla chłopców.