Filharmonia – jej znaczenie

Jednymi z najważniejszych placówek kulturalnych są filharmonie. Ich zadaniem jest promowanie muzyki i kultury. Odbywają się tam przedstawienia i koncerty. Tego typu instytucje kultury są stworzone po to, by promować i prezentować na swoich scenach muzykę poważna. takie jest ich przeznaczeni. Jednak nie oznacza to, że filharmonia prezentuje wyłącznie muzykę poważną. Sporadycznie prezentowane są też na jej scenach koncerty muzyki rozrywkowej. Szczególnie często odbywają się tam koncerty pełnoorkiestrowe, gdyż filharmonia szczególnie w tym celu powstała, dysponuje miejscem oraz specjalnymi warunkami, pozwalającymi na odbywanie się tam tego typu wydarzeń. Koncert w filharmonii jest to dla muzyków, wykonujących muzykę rozrywkowa duże wydarzenie, gdyż głównym celem tego typu instytucji jest, jak już zostało wspomniane, prezentowanie muzyki poważnej. jednak filharmonia musi wychodzić naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, gdyż ważne jest, by tego typu palcówka mogła odpowiednio funkcjonować i zaistnieć w świadomości wielu ludzi.

Filharmonia to nie musi być tylko nazwa konkretnego budynku, należącego do danej instytucji, w którym odbywają się koncerty. Filharmonia to także zespół ludzi, koncertach , wykonujących muzykę poważną i dających koncerty w różnych salach koncertowych. Najważniejszą filharmonią w Polsce jest Filharmonia Narodowa miesząca się w Warszawie. Obecnie dyrektorem jest Wojciech Nowak, nad sprawami artystycznymi zaś sprawuje pieczę Jacek Kaspszyk. Filharmonia ma na pewno szczególne znaczenie w historii muzyki poważnej, jest to instytucja, która nadaje pewien ton, jest najważniejsza tego typu placówką w kraju. Właściwie w każdym większym mieście istnieją filharmonie bądź też sale koncertowe, na których koncertują od czasu do czasu przyjezdni muzycy. W wyniku działań zmierzających do promocji kultury, ochrony dziedzictwa narodowego itd., z funduszy europejskich odbudowano, wyremontowano lub postawiono na nowe kilka filharmonii. Zupełnie nowym obliczem dzięki temu może się prezentować np. Filharmonia Łódzka, która obecnie ma do dyspozycji organy, nowoczesny gmach, przeszklony i spełniający najwyższe normy i standardy. Dlatego odbywające się tam koncerty mają szczególną rangę. Poza tym wielu miastach powstały filharmonie, również trzeba przyznać, że niektóre te inwestycje są dość kontrowersyjne, jak np. Filharmonia w Białymstoku. Teraz okazuje się, że jednak to miasto jest za małe, że taka filharmonia nie jest tam potrzebna, nie jest w pełni wykorzystywana, a powstała za ogromne środki,. W takich miastach lepiej jest stawiać na sale koncertowe, które mogą służyć wielu muzykom, być wynajmowane, by organizować koncerty raz na jakiś czas, w zależności od potrzeby i zainteresowania.

Mogłyby je dawać grupy z innych filharmonii, gdyż inwestowanie w kulturę musi się odbywać w mądry i rozsądny sposób, by ją promować, a nie zniechęcać do siebie. To jednak zadaniem rządzonych oraz osób dzielących pieniądze z funduszy europejskich. Trzeba działać racjonalnie.