Zumba- nowa moda taneczna

 

Odkąd w naszym kraju zawitała moda na zdrowy tryb życia, wypełniony zbilansowanymi, niskokalorycznymi posiłkami, a przede wszystkim aktywnością fizyczną, większość ludzi stara się znaleźć jakąś formę ćwiczeń idealną dla siebie. Parki, siłownie i sale fitness wypełnione są osobami starającymi się spalić nieco zbędnego tłuszczyku i odzyskać pokazową formę. Moda na poszczególne formy aktywności przychodzi i odchodzi, jednak zdumiewająco długo w salach tanecznych utrzymuje się prawdziwy boom na zumbę- połączenie tańca i fitnessu.

Zumba jest bardzo młodym wynalazkiem, została bowiem opracowana dopiero w latach ’90 XX wieku. Jej założenia polegają na połączeniu tańca latynoamerykańskiego, przede wszystkim salsy, z ćwiczeniami wykorzystywanymi powszechnie w fitnessie. Ogromny wpływ na wygląd poszczególnych zajęć ma osoba prowadzącego. To ona bowiem układa programy i to od jej umiejętności oraz indywidualnych preferencji zależy często to, jak taniec będzie wyglądał. Zamiast salsy na podstawę taneczną można wybrać mambo lub hip- hop, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wpleść w to wszystko na przykład elementy tańca brzucha. Niektórzy instruktorzy większy nacisk kładą na aspekt fitnessu, przez co w zumbie mogą pojawić się także elementy sztuki walki. Przez ostatnie lat powstało wiele odmian zumby, które są z jednej strony przyczyną, a z drugiej skutkiem jej ogromnej popularności. Można więc tańczyć w wodzie, udać się na specjalne zajęcia dla dzieci czy specjalne, bardzo dynamiczne wydania. Jest to więc forma aktywności bardzo łatwo dająca się przystosować do potrzeb konkretnej grupy. Świadczy to o uniwersalności i szerokim zasięgu oddziaływania zumby.

Zaglądając na sale taneczne można zauważyć, iż zumba jest sportem wybieranym przede wszystkim przez kobiety. Panie zazwyczaj dobrze czują się w takich tanecznych rytmach. Taniec bowiem nie jest tak wyczerpujący jak na przykład zajęcia na siłowni. Skutecznie podnosi tętno, dzięki czemu można spalić niepotrzebne kalorie i delikatnie wymodelować sylwetkę, bez zaburzania jej proporcji. Nie da się też nie zauważyć, że zumba skutecznie podwyższa pewność siebie i uczy akceptacji swojego ciała. Taniec sprawia, że poruszamy się z większą gracją i świadomością ruchów. Często właśnie uczestnictwo w tego typu zajęciach sprawiło, że wiele kobiet wyzbyło się swoich kompleksów i spojrzało na siebie w nowym, o wiele bardziej korzystnym świetle. Po uczestnictwie w zajęciach i poznaniu podstawowych kroków w tańców latynoamerykańskich wyjście na parkiet podczas imprezy w modnym klubie przestaje już być takie straszne. Fakt, że na zajęciach zumby spotykają się praktycznie tylko panie ośmiela wiele kobiet, które obawiały się tańczyć pod ostrzałem męskich spojrzeń. Dzięki temu taniec staje się swego rodzaju bastionem kobiet, a dla wielu z uczestniczek właśnie zumba stała się pierwszym sposobem na zrobienie czegoś dla siebie, na odkrycie swoich zainteresowań i próbą pracy nad swoją sylwetką.

Jest to więc kolejny dowód na to, że sport może mieć działanie terapeutyczne.