Trudno nie przyznać Kate Bush miana muzycznej ikony, choć jej obecność w kulturze popularnej zapewniły jej raptem dwa utwory, które odniosły komercyjny sukces. Choć artystka ta nagrała dziesięć albumów studyjnych, jej twórczość zdaje się trafiać do ograniczonego grona fanów, którzy cenią swoją Idolkę za nieprzeciętny styl, wyjątkowość artystycznego wyrazu. Muzyka Kate Bush jest definiowana jako pop lub rock alternatywny, niekiedy indie rock, a tego rodzaju stwierdzenia, skonfrontowane z faktem, że artystka zaczęła tworzyć swoje autorskie kompozycje pod koniec lat 70-tych podkreśla to, iż była prekursorką nowoczesnego podejścia do twórczości muzycznej.
Wyjątkowa Cathy
Mówiąc o niezwykłości artystycznej Kate Bush nie wolno nie wspomnieć o jej niezwykle charakterystycznym głosie – posługująca się sopranem wokalistka znana jest z dramatycznego modulowania swojego głosu, którym może operować na wysokości czterech oktaw. Komponowane przez nią utwory odznaczają się przede wszystkim tym, że jest w nich miejsce właśnie na skomplikowane partie wokalne. Najbardziej rozpoznawalny utwór autorstwa Kate Bush był zarazem jej debiutem i swoistą obietnicą tego, jak będzie wyglądała jej dalsza droga twórcza. Utwór Wuthering Heights był bowiem efektem zafascynowania artystki klasyczną powieścią Emily Bronte o tym samym tytule. Bush niejako wcieliła się wówczas w rolę głównej bohaterki literackiej historii, dopisując swoisty epilog do tragicznych losów opisanych tam bohaterów.
Kate Bush, zarówno jej muzyka, jak i artystyczna osobowość, są wskazywane jako inspiracja przez wiele współczesnych gwiazd muzyki. Przyznają się do tego między innymi Tori Amos, Bjork, Lily Allen czy grupa Coldplay. Zapewne dla nich, równie silnie jak dla wiernych fanów artystki, wielkim wydarzeniem była seria jej londyńskich koncertów w 2014 roku – był to powrót do występów na żywo, po 35-letniej przerwie. Z kolei na początku 2016 roku artystka zachwyciła rzesze fanów innego nietuzinkowego artysty, Davida Bowie, oddając mu hołd w najbardziej trafnych i wzruszających słowach, na kilka dni po jego śmierci.