Wielka przygoda z operą

Sarasota Opera Production of King For A Day

Idę zobaczyć operę!” – tej wypowiedzi pełnej podekscytowania nie usłyszymy często. Dlaczego? Cóż, powodów jest dużo. Niewielka popularność muzyki klasycznej, utrudniony dostęp do oper (w Polsce niestety nie wszystkie miasta wojewódzkie je posiadają), brak rozgłosu w mediach, wysokie ceny biletów… Ale mimo wszystko – operę zobaczyć po prostu warto (i to nie raz w życiu). Tego typu widowisko stanowi połączenie dwóch niezwykłych rodzajów sztuki: teatru i muzyki, a do tego gwarantuje niesamowite, niezapomniane emocje. Jeśli więc wciąż się zastanawiasz… poszukaj najbliższej opery i kup bilet!

Forma opery zrodziła się w baroku dzięki działalności grupy zwanej Cameratą florencką, a pierwsza opera – „Dafne” Jacopo Periego powstała w roku 1597. Od tego czasu widowisko operowe nieustannie się zmienia i rozwija, ale wciąż zachowuje swoją barokową podstawę, dzięki czemu pozostaje niepowtarzalne i ponadczasowe.

Wyprawa do opery to prawdziwe przeżycie. I chodzi tu nie tylko o doznania słuchowe, ale o całą otoczkę, która temu towarzyszy. Opera to bowiem miejsce zwykle pełne przepychu i wytworne – nierzadko przypomina wnętrza, które oglądamy w muzeach czy filmach sprzed lat, a których tak mało w dobie architektury nowoczesnej – wymaga więc od widza elegancji w ubiorze, a także odpowiedniego zachowania. Wizyty w operze stanowią zatem także pewną lekcję dla młodzieży, co można wykorzystać w procesie edukacji.

Dodatkowo, przed rozpoczęciem widowiska należy zapoznać się z programem. Jest to wydana w formie papierowej pozycja, w której odbiorca może zapoznać się z librettem, a więc treścią dzieła, na które się wybrał. Opera bowiem w większości przypadków nie jest tłumaczona z języka, w którym została napisana.

Mnogość emocji, które towarzyszą odbiorcy podczas oglądania opery, trudno opisać słowami. Jedynym sposobem, aby je poznać, jest po prostu ich doświadczenie. Muzyka wywoływać bowiem może radość, ekscytację, uczucia romantyczne, smutek, a nawet łzy. Wzrusza piękno samej muzyki (zarówno tej instrumentalnej, jak i wokalnej), ale także ruch sceniczny, umiejętności aktorskie śpiewaków i historia, którą opowiadają. Nie mniej ważna jest oczywiście scenografia współtworząca dzieło i stroje, w których występują aktorzy.

Dlaczego więc warto zachęcać do oglądania opery? Dlaczego warto rozpowszechniać tego rodzaju sztukę (ale przecież i rozrywkę!) zwłaszcza wśród młodzieży, która wydaje się być niezainteresowana muzyką klasyczną? Przede wszystkim dlatego, że opera uwrażliwia. W dobie, w której dominuje muzyka pop, elektryczna czy techno, zwykle oparta na kilku prostych akordach, odegrana na syntezatorze i pełna seksualnych i wulgarnych odniesień, opera pokazuje, czym tak naprawdę jest sztuka dźwięku. Fabuła przedstawień operowych pozostaje także bardziej ambitna, aniżeli treść klipów i teledysków, którymi obrazuje się utwory popularne w muzycznych programach telewizyjnych. Przede wszystkim zaś, opera nie traktuje przedmiotowo swoich bohaterów, dlatego też uczy wrażliwości i w czasach, w których szacunek do drugiego człowieka traci na znaczeniu, opera ten szacunek akcentuje.