Taniec – między sportem a sztuką

Taniec to aktualnie niezwykle popularna forma spędzania wolnego czasu. Wiele osób, zarówno w wieku szkolnym, jak też dorosłych, a nawet w wieku mocno zaangażowanym, chodzi na lekcje tańca, uczestniczy w warsztatach tanecznych, a nawet w pokazach i konkursach. W większości tańczą kobiety, ale nie brakuje również panów, którzy chętnie oddają się tej rozrywce. Modne są bardzo różne tańce. Wiele osób chętnie zapisuje się na zajęcia z tańca latynoamerykańskiego. Inni preferują eleganckie, klasyczne tańce. Jeszcze innym podoba się taniec nowoczesny, taniec orientalny czy też balet. Podczas tanecznych zajęć uczestnicy uczą się tańca solowego, w parach oraz w zespole. Podobne zajęcia odbywają się w szkołach, w domach kultury, w ogniskach muzycznych, w szkołach tańca. Czasami chodzi się an nie raz na tydzień, czasami częściej, nawet codziennie. Najlepsi uczestnicy podobnych zajęć mogą liczyć na karierę taneczną lub na posadę instruktora. Warto jednak pamiętać, ze aby tańczyć zawodowo, należy być w tym naprawdę dobrym i bardzo, bardzo się zaangażować, poświęcić sporo czasu i energii.
Taniec stanowi formę pośrednią między sportem a sztuką. Na pewno wymaga on dobrych warunków fizycznych. Od tancerzy wymaga się często ładnej twarzy czy zgrabnej, smukłej sylwetki, jednak znacznie ważniejsza okazuje się sprawność ciała. Spokojne tańce klasyczne wymagają jej w mniejszym stopniu, natomiast w przypadku baletu, tańca orientalnego czy latynoamerykańskiego nie sposób się obyć bez dobrej kondycji oraz znakomitego rozciągnięcia mięśni. Kondycja przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy układ taneczny jest dosyć długi lub gdy okazuje się szczególnie energiczny. Dzięki zwinności i dobremu rozciągnięciu można zaś wykonywać skomplikowane figury, jak piruety, szpagaty, mostki, skoki. Osoby, które myślą o tańcu poważnie, powinny nie tylko ćwiczyć technikę podczas zajęć typowo tanecznych, ale też uprawiać jakiś sport – najlepiej pilates albo pływać, biegać czy wykonywać różnorodne ćwiczenia gimnastyczne. Taniec nie tylko wymaga sprawności fizycznej, ale też ją rozwija, pozwala schudnąć i pięknie wyrzeźbić sylwetkę, wzmocnić mięśnie, wyprostować plecy, zacząć się poruszać z gracją.

Nie wystarczy jednak sama sprawność ciała, aby okazać się dobrym tancerzem. Liczy się również znakomity styl, wdzięk, urok, lekkość poruszania się. Nie sposób się również obyć bez odrobiny słuchu muzycznego, poczucia rytmu. Warto również orientować się w historii i teorii muzyki, do której się tańczy. Wielu tancerzy chodzi zatem na dodatkowe zajęcia z rytmiki, śpiewu, teorii i historii muzyki. Zwykle też, gdy ktoś dobrze tańczy, to umie też jako tako śpiewać czy też jest ws tanie dość szybko opanować podstawy gry na jakimś instrumencie.

Taniec to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu. Trudno się zatem dziwić rosnąca popularnością tej formy spędzania wolnego czasu. Taniec wpływa doskonale na ciało i ducha, odpręża, wzmacnia mięśnie, rzeźbi sylwetkę, poprawia nastrój i pozwala poczuć, że robi się coś pięknego, że doskonali się swoje ciało, ze pokonuje się jego opór.