Tajemnice i skarby muzyki klasycznej

Każdy z nas słucha muzyki. Dźwięki rozchodzące się z głośników czy słuchawek towarzyszą nam podczas podróżowania samochodem, autobusem, gotowania, imprezowania, podczas randek, odpoczynku i wielu innych codziennych czynności. Czy zastanawiamy się jednak nad tym, jaką muzykę wybieramy? Zwykle jest to coś przyjemnego, popularnego, łatwo wpadającego w ucho. Na pytanie: „Czego słuchasz?”, odpowiadamy: „Tego, co akurat grają w radio.”. Muzyczne stacje telewizyjne także oferują odbiorcom wiele rozrywki, w przeważającej większości jest ona jednak oparta na muzyce rozrywkowej, muzyce pop, techno, czy elektronicznej, które to obecnie zawładnęły sercami młodych ludzi.

Jednak, czy łatwo jest spotkać miłośnika muzyki klasycznej? Jak często słyszymy, że ktoś wybiera się na koncert do filharmonii lub kupił bilet by obejrzeć i posłuchać opery lub operetki? W końcu, jak wielu instrumentalistów czy wokalistów, zajmujących się wykonywaniem muzyki klasycznej, znamy?

Niestety, popularność tego gatunku muzycznego stale maleje. Dość wysoka jest wciąż u seniorów, jednak w młodszych pokoleniach konsekwentnie spada, osiągając bardzo niskie noty wśród młodzieży. Dzieje się tak z wielu powodów, a spadek zainteresowania muzyką klasyczną jest kwestią złożoną.

Przede wszystkim – edukacja. Ograniczono bowiem dostęp najmłodszych do tego rodzaju sztuki. Niegdyś, w szkołach w większym stopniu przybliżano dzieciom kompozytorów i ich osiągnięcia, dziś powoli odchodzimy od przybliżania uczniom sylwetek wielkich, muzycznych twórców. Muzyka klasyczna zaś jest dziedziną wymagającą, do jej odbioru konieczne jest pewne przygotowanie. Bywa, że słuchacz, nie do końca rozumiejąc ideę tego rodzaju sztuki zniechęca się i znudzony nigdy już jej ponownie nie wybiera, niejako tracąc szansę na bliższe poznanie tej fascynującej dziedziny.

Jednocześnie nie warto bagatelizować roli muzyki klasycznej w rozwoju dziecka. Najmłodsi mogą się bowiem realizować nie tylko jako słuchacze, ale także jako wykonawcy. Szkoły i ogniska muzyczne oferują swoim podopiecznym naukę śpiewu, rytmiki czy gry na instrumentach muzycznych. Tego typu umiejętności nie muszą oczywiście determinować ścieżki zawodowej dziecka, szczególnie w czasach, w których być muzykiem klasycznym jest po prostu trudno (niektórzy powiedzą, że to „nieopłacalne”), ale umuzykalnienie i uwrażliwienie najmłodszych na pewno ułatwi im codzienne życie, uczyni ich bardziej otwartymi nie tylko na kulturę wysoką, ale też na drugiego człowieka i jego potrzeby. Muzyka klasyczna sprzyja więc wychowaniu.

Co więcej, mówi się o stymulującym wpływie dzieł wielkich klasyków na proces przyswajania wiedzy. Dlatego też studenci w czasie sesji powinni chociaż spróbować posłuchać kilku utworów w trakcie nauki. Niektóre matki spodziewające się dziecka, sięgają po klasyczne dzieła w okresie ciąży, podejrzewając ich stymulujący wpływ na rozwój potomstwa.

Plusów muzyki klasycznej jest więc wiele. Dlatego też nie należy o niej zapominać i słuchać – dla własnej przyjemności.