Radio – epokowy wynalazek

Komunikacja za pomocą przesyłania fal elektromagnetycznych była jednym z dokonań XIX-wiecznej nauki. Choć osiągnięcie to pierwotnie wykorzystywano do dzielenia się informacjami, obecnie radio kojarzy się bardziej jako narzędzie służące rozrywce, sama jego nazwa oznacza właśnie medium stworzone do nadawania konkretnych komunikatów. Współczesne stacje radiowe zajmują się przygotowywaniem i emisją audycji informacyjnych, publicystycznych czy kulturalnych. Najbardziej powszechnym typem radia jest jednak takie, które przez całą dobę zajmuje się odtwarzaniem muzyki.

Historia radia

Za twórcę radia oficjalnie uważa się włoskiego kupca, Marconiego, który jako pierwszy eksperymentował z przesyłaniem sygnału elektromagnetycznego. Nad elektromagnetyzmem równolegle pracował inny uczony, Nikola Tesla. Marconi przyznał, że podczas własnych badań korzystał z ustaleń Tesli, jednak cały splendor, łącznie z Nagrodą Nobla, przypadł w udziale właśnie jemu. Pierwotnie wynalazek radia wykorzystywano do przesyłania na znaczne odległości dźwięków, układających się w alfabet Morse’a. Metoda ta uczyniła z radia pierwsze narzędzie dalekosiężnej komunikacji. Dopiero później zaczęto opracowywać sposoby nadawania bardziej skomplikowanych komunikatów dźwiękowych, konstruowano nadajniki i odbiorniki tego rodzaju sygnałów.

Internetowe kanały radiowe

Radiostacje, które w obecnych czasach można już nazwać tradycyjnymi, nadają sygnał radiowy za pomocą specjalnie skonfigurowanego urządzenia nadawczego. Stacjonarne radiostacje, mające zdolność nadawania silnego sygnału, można z łatwością rozpoznać, mają bowiem wygląd ogromnych wież, opatrzonych antenami. W odbieraniu takiego sygnału mogą jednak przeszkadzać różne czynniki, jak zakłócenia atmosferyczne. Aby wyeliminować ten problem, nie zaprzestano poszukiwań nowocześniejszych sposobów na nadawanie sygnału radiowego. Obecnie najbardziej niezawodnym rodzajem radia jest radio internetowe, przesyłające swój sygnał za pomocą łączy internetowych. Stacje nadające tym sposobem trudniej jest przeoczyć, nawet korzystając z tradycyjnego odbiornika. Całkowitym luksusem, przejawiającym się jako czystość dźwięku i nieustający zasięg można się cieszyć, słuchając radia przez Internet, za pomocą komputera podłączonego do Sieci. Inną konsekwencją rozwoju historii radia jest fakt, że obecnie funkcjonuje niemal niezliczona ilość stacji radiowych, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę specjalne kanały tematyczne, funkcjonujące w ramach jednej rozgłośni. Redakcje chcą w ten sposób trafić w gusta każdego słuchacza, opierając się na trafnym psychologicznym spostrzeżeniu, że wrażliwość każdego człowieka jest inna i każdy potrzebuje do jej stymulacji odmiennych rodzajów melodii.

Słuchanie radia to obecnie jeden ze sposobów wypełnienia ciszy, bądź odwrócenia uwagi od niepożądanych hałasów. Biorąc pod uwagę wskazania naukowców, iż umysł człowieka funkcjonuje efektywniej, pozostając pod wpływem odpowiednich muzycznych bodźców, można potraktować słuchanie radia z ulubioną muzyką jako pewnego rodzaju autoterapię.