Polskie piosenki

W rozgłośniach radiowych dominują piosenki obcojęzyczne, przeważnie oczywiście angielskie. Co prawda obowiązuje ustawa, nakładająca na stacje radiowe obowiązek emitowania określonej ilości polskich piosenek. jednak rozgłośnie ten problem rozwiązały w ten sposób, że polskie piosenki emitują w paśmie nocnym. przeważnie więc nikt ich nie słucha. W porze najlepszej słuchalności, w ciągu dan, rano, w południe i wieczorem, w większości komercyjnych stacji królują jednak anglojęzyczne piosenki. Jest to spowodowane różnymi czynnikami, przeważnie oczywiście finansowymi.

Polskie piosenki są może droższe w emisji, być może polskie wytwórnie każą sobie więcej płacić za prawa do emitowania piosenek. Może czynnikiem decydującym jest tutaj wola większości słuchaczy, a może reklamodawców. czynników jest więc wiele. Polskie piosenki powinny być częściej puszczane w polskich rozgłośniach radiowych, skorzystaliby na tym na pewno polscy artyści, często nawet ci znani i lubiani przez słuchaczy narzekają, że ich piosenki niechętnie emitowane są w stacjach radiowych. To dość zaskakujące, lecz z ich wypowiedzi wynika, że trudno jest im przebić się ze swoim nowym singlem promującym płytę, tymczasem to jest najlepszy sposób promocji. niewątpliwe, obecność danej piosenki w znanej stacji radiowej, w porze, w której ludzie słuchają radia, a więc rano i wieczorem – trudno uświadczyć polskie piosenki. ponoć to zjawisko przybiera na sile. Nawet ustawa nie jest w stanie zmusić właścicieli i menedżerów stacji radiowych do promowania polskiej muzyki. Co prawda są wyjątki. Niektóre stacje są nastawione wyłącznie na polskie piosenki.

Właściciele i zarządy stacji jednak twierdzą zgodnie, że młodzież woli słuchać muzyki śpiewanej po angielsku. Jednak nie oznacza to, że polska muzyka ma nie być obecna w stacjach radiowych. Nawet gwiazdy często narzekają na to, że rzadko im się zdarza słyszeć swoją piosenkę w komercyjnej stacji. Te rządzą się swoimi prawami, promują określonych wokalisto, nie puszczają zaś innych. Wiele czynników o tym decyduje, czasami winne są wytwórnie płyt, żądając zbyt wysokich stawek za prawo do emitowania niektórych piosenek. polskie piosenki nie mają więc dobrej promocji, nic więc dziwnego, że młodzież chętnej słucha stacji nastwionych na anglojęzycznych, brytyjskich lub amerykańskich wykonawców. Potrzebne więc by były zmiany systemowe, które sprawiają, że polskie piosenki zyskają możliwość dodatkowej promocji. Tutaj nie chodzi tylko o poziom polskiej muzyki, o to, że na tym rynku od dawna się nic nie dzieje. Muzyka pop zyskuje obecnie nowe gwiazdy, nowych wykonawców, nie można więc powiedzieć, że jest obecnie zdominowana przez gwiazdy, które lata świetności mają już za sobą i są nieustannie promowane w mediach. Inne, młodsze osoby, dopiero wchodzące na rynek muzyczny też sobie dobrze radzą są obecne w mediach. Dlatego jest miejsce i dla starszych i dla młodszych gwiazd, więc polska muzyka ma się dobrze, choć promocja w rozgłośniach radiowych nie jest zadowalająca.