Historia i znaczenie Przystanku

festivalul-przystanek-woodstockPrzystanek Woodstock zawsze zaprasza gwiazdy z europejskiego topu, a praktycznie każdy wykonawca jak Gentleman czy The Prodigy, bardzo chętnie przyjmują zaproszenia od tak prestiżowego miejsca. Nie każdy może zagrać na przystanku – pierwszeństwo mają zespoły rockowe, także metalowe, punkowe, co jest zgodne z całą tradycją stojącą za Przystankiem. Ale najważniejsze jest przesłanie, jakie niosą ze sobą i swoją muzyką konkretni wykonawcy. Muzyka jest dzisiaj tak zróżnicowana i pełna wielu nowych barw, podgatunków i subtelnych melanży wielu wpływów, że skategoryzowanie czegoś jako oczywiście rockowe lub popowe albo elektroniczne czy taneczne – jest wyjątkowo trudne. Zwłaszcza w przypadku zespołów, które składają się z wielu bardzo dobrych muzyków, gdzie każdy wnosi własne inspiracje i ostatecznie brzmienie każdego dobrego zespołu to wypadkowa tych wszystkich wektorów. Dlatego nie brakuje występów reggae, DJ, balladowych czy wręcz poetyckich na scenie woodstockowej. Dodatkowo, jak na każdym dużym współczesnym festiwalu, organizatorzy decydują się na uruchomienie przynajmniej dwóch lub trzech alternatywnych scen albo namiotów, które pozwalałyby na prezentowanie bardziej alternatywnych form zabawy z muzyką. To daje także możliwość wspierania młodych i utalentowanych zespołów, chociażby przez organizowanie festiwalowych konkursów talentów – przeważnie z tak dobrze obsadzonej rywalizacji zwycięsko wychodzą prawdziwe muzyczne perełki. Często młode bandy odkrywane przez Woodstock wkrótce powracały już na główną scenę, jako pełnoprawna gwiazda całego line-upu.

Woodstock w okresie PRL był bardzo mocno zaangażowany politycznie i nikogo nie dziwiło to, że muzyka rockowa i punkrockowa tak bardzo dominowała w tamtejszym line-upie. Piosenki mocno atakujące władze, ale często po prostu świetne artystyczne wykonania, odważne promowanie talentów i miejsce do aktywizowania młodzieży z różnych warstw społecznych, w pewnym momencie nawet doszło do pojednania Przystanku w symbolicznej formie z Kościołem, nie zawsze przychylnie patrzących na tak frywolną zabawę. Z czasem transformacji przystanek musiał znaleźć dla siebie jednak nową formułę, nowy cel do angażowania tych tłumów i potencjału ludzkiego. Muzycznie zmieniło się tylko tyle i aż tyle, na ile zmieniły się same zespoły. Niektóre, jak KAT, Pidżama Porno, Hey czy Kult, swoje debiuty przeżywały ponad dwadzieścia lub trzydzieści lat temu na przystankowej scenie, a teraz swoje jubileusze, mając na koncie ponad dziesięć krążków – także obchodzą tam.

Zmieniło się jednak zaplecze ideologiczne, które przejął również Jurek Owsiak ze swoją Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. To charytatywna akcja, która umożliwiła obudzenie w Polakach prawdziwych pokładów zaangażowania i współczucia przy budowaniu nowej jakości, zwłaszcza w opiece medycznej. Tam, gdzie cierpienie jest najbardziej dotkliwe, a pomoc chorym i rannym – niezbędne jest inwestowanie wielkich środków. Ponieważ państwo nie jest w stanie dotrzeć do wielu placówek potrzebujących chociażby nowoczesnego, na miarę XXI wieku sprzętu – to WOŚP przejął ten obowiązek i na początku każdego roku zbiera ogromne sumy na takie cele. Nie zawsze jest to zakup ultranowoczesnych tomografów dla całego szpitala, czy wyposażenie ośrodka w pięć specjalistycznych karetek pogotowania. Niekiedy o całkowitej zmianie rzeczywistości szpitalnej, a przez to poprawienie komfortu wszystkich pacjentów, może zadecydować chociażby wymiana łózek na nowsze. Ponieważ WOŚP ostatnio zebrał ponad 70 mln złotych, a większa część z tych pieniędzy jest tak pożytkowana – odrobina ze środków Fundacji przekazywana jest właśnie na organizację Przystanku Woodstock. Jest to forma odpłacenia się wszystkim wolontariuszom oraz ludziom dobrej woli, którzy na wiele różnych sposobów wspierali WOŚP.

Dodaj komentarz