ABBA – jeden z muzycznych symboli Szwecji

Prawdopodobnie trudno byłoby znaleźć osobę, która nie słyszałaby o zespole Abba lub nie kojarzyła choć jednej melodii, pochodzącej z nagranych przez tę grupę piosenek. Czwórka utalentowanych muzycznie Szwedów bardzo znacząco wpłynęła na kształt światowej popkultury, przynosząc jej nie tylko szereg wspaniale skomponowanych i pięknie wykonanych kompozycji, ale także ideę kwartetu, która była eksploatowana przez wiele późniejszych zespołów muzycznych. Niewielu twórców światowej muzyki popularnej może poszczycić się tak szerokim gronem przebojów. Za czasów swojej artystycznej aktywności Abba była postrzegana jako jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych, obecnie uchodzi zaś za klasyczną gwiazdę, która wyznaczyła ważne kanony dla późniejszej muzyki popularnej.

Z Eurowizji na sceny świata

Genezy zespołu Abba nie sposób nie wiązać z Konkursem Piosenki Eurowizji, jako że udział w nim naznaczył drogi artystyczne trojga jego członków, jeszcze wówczas, gdy indywidualnie podejmowali pierwsze kroki w swoich karierach muzycznych. Dla grupy, która początkowo dość okazjonalnie i nieoficjalnie współpracowała nad wspólnymi muzycznymi projektami, prawdziwie przełomową chwilą było zwycięstwo w owym konkursie w 1973 roku, za sprawą piosenki Waterloo. , Anni-Frid Lyngstad dostali czytelny znak, że ich współpraca przynosi dobre artystyczne owoce i że warto kontynuować tę muzyczną drogę wspólnie. Charakterystyczna i zapadająca w pamięć nazwa zespołu została utworzona dzięki połączeniu pierwszych liter imion członków zespołu. Muzycy mieli nadzieję, że zarówno to, jak i pisanie piosenek z tekstami w języku angielskim, pomoże im zwrócić na siebie uwagę słuchaczy także poza rodzinną Szwecją. Kolejne triumfy istotnie przychodziły, jednak w dziesięć lat po pamiętnym eurowizyjnym zwycięstwie zespół oficjalnie zawiesił działalność. Nieporozumienia między artystami nie dotyczyły tyle kwestii muzycznych, ile raczej prywatnych: Abbę tworzyły bowiem dwa małżeństwa, które z czasem zdecydowały się na rozstania.

Thank you for the music

Choć ich kariera trwała głównie przez okres lat 70-tych, do obecnych czasów muzyka Abby nie straciła na popularności. Stało się tak za sprawą nie tylko zwyczajnego przypominania twórczości grupy przez muzyczne stacje telewizyjne i radiowe: Przed rokiem 2000 twórczością tą żywiej zainteresowała się młodzież, dzięki przedsięwzięciu nazwanemu Abba Teens, czyli powierzeniu promowania nowocześnie brzmiących coverów czwórce młodych wokalistów. Innym wielkim projektem, w którym muzyka Abby odegrała kluczową rolę, był musical Mamma Mia, którego scenariusz był tak skomponowany, by muzyczne przeboje mogły odzwierciedlać rozterki przedstawionych bohaterów. Inscenizacje wykorzystujące muzykę Abby wystawiane są dotąd w teatrach muzycznych na całym świecie, a w 2008 roku powstała filmowa adaptacja tej opowieści. Grający tam aktorzy, na czele z Meryl Streep, samodzielnie wykonywali znane przeboje, co ponownie przyciągnęło publiczność do owych dźwięków.

Dodaj komentarz